Skip to main content

Kasdienių daiktų funkcijos, apie kurias mes net nenutuokėme

Na gerai, o kam tada tos kniedės?

Pasirodo, kad varines kniedes užpatentavo džinsų gamybos kompanija „Levi“. Tai padarė pats jos įkūrėjas Levi Straussas, kai nugirdo angliakasius skundžiantis, jog labai greitai išplyšta jų kelnių kišenės. Tad „Levi“ sugalvojo tokį sprendimą, kaip sutvirtinti kišenių kraštus.


Kodėl sportbačių šonuose yra skylutės?

Tai skirta ne tik ventiliacijai. Skylutės naudojamos tam, kad sportbačius būtų galima stipriau užrišti. Tai turėtų leisti kojai neslidinėti bate ir padėti išvengti pūslių atsiradimo. Be to, yra manoma, jog pirmieji sportbačiai buvo skirti krepšininkams, tad tai turėjo pasitvirtinti.

Ar kada nors skrisdami lėktuvu pastebėjote tokią skylutę prie lango?

Pasirodo, toji maža skylutė lange yra gyvybiškai svarbi ir daugeliu atveju gali išgelbėti lėktuvo keleivius nuo nelaimės. Turbūt jau supratote, jog tai susiję su slėgio reguliavimu lėktuve.

Beveik visi lėktuvų stiklai yra sudaryti iš trijų sluoksnių: vidinio, kurį visi gali liesti, vidurinio ir išorinio – pastarieji du yra svarbiausi. Daugeliu atvejų skylutę turi vidurinis langas.

Kadangi lėktuvai skrydžio metu įprastai pasiekia maždaug 10 kilometrų aukštį, jis būna tokiame lygyje, kur atmosferos slėgis yra aukštas, o deguonies kiekis yra itin praretėjęs, tad netinkamas mums, žmonėms. Todėl lėktuvo salone, šių skylučių pagalba palaikomas dirbtinis spaudimas. Kadangi išorės ir vidaus spaudimų skirtumą turi atlaikyti lėktuvo konstrukcijos.

Tai kam visgi reikalinga toji skylutė?
Jos pagalba didžioji dalis spaudimo yra perkeliama nuo vidurinio lango sluoksnio išoriniam – pačiam storiausiam, tvirčiausiam ir atlaikančiam didžiausias išorinės jėgos apkrovas. Blogiausiu atveju, jeigu išorinis langas būtų pažeistas, visą apkrovą tektų perimti viduriniam sluoksniui, kuris deja nėra toks tvirtas. Bet dėl to neverta jaudintis, nes pilotai iškart pamato, kai spaudimas salone kinta, ir gali imtis greitų veiksmų – leistis žemiau ar planuoti avarinį tūpimą.

Ekspertų teigimu, be šių mažyčių skylučių lėktuvo iliuminatoriaus stiklai gali įtrūkti ar visai sudužti. Beje, per šias skylutes pasišalina tarp stiklų susikaupusi drėgmė, kuri gali sukelti lėktuvo koroziją bei jį pažeisti.

Beje, dėl to paties spaudimo lėktuvų langai yra ne kvadratiniai, o ovalo formos. Kvadratiniai lėktuvų langai buvo anksčiau, tačiau po dviejų orlaivių avarijų inžinieriai suprato, kad jie – silpnoji konstrukcijos dalis: langų kampus veikia gerokai didesnis spaudimas, dėl to šios vietos tampa pažeidžiamesnės. Vienas paprastas sprendimas – langų užapvalinimas – išsprendė problemą: tokiu atveju spaudimas subalansuojamas ir lengviau atlaiko konstrukcijos pokyčius.

Skylė puode

Žinoma, iš esmės tai reikalinga puodui pakabinti, tačiau čia galite laikyti ir samtį. Tada nereikės papildomai terlioti indų riebalais.

Kam reikalingas toks samtis?

Pasirodo, jog makaronams. Ji gali būti reikalinga vandeniui nutekinti. O taip pat ir teigiama, jog skylė parodo, kiek makaronų reikia vienai porcijai.

Kam ta rodyklė prie degalų ženklo?

Pasirodo, jog ji rodo, kurioje pusėje yra kuro bako dangtelis. Atrodo, jog visai nenaudingas dalykas. Tačiau pagalvokite apie situacijas, kai jums tenka išsinuomoti automobilį.

Kažkada matėte skylę metro pradžioje, tačiau taip ir nesupratote, kam ji skirta?

Tai reikalinga, jog liniuotė galėtų būti pritvirtinta prie vinių ar varžtų, tada ji nenuslys.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *